Podmínky pro přijetí do soutěže jsou následující:
- Aspoň jeden ze členů kapely je studentem VŠ nebo SŠ a zároveň je mladší 26 let
- Kapela má vlastní tvorbu (Nejedná se o covery atp.)
- Kapela hraje na živé nástroje (Ne s pomocí DJ)
- Kapela nesmí mít vyšší průměrný věk jak 28 let
Vítěz si zahraje na festivalech a bude mít možnost se ukázat před tisíce lidmi:
- Majáles Ostrava
- Studentský Majáles Brno
- Majáles UTB Zlín
Máš dotaz k soutěži? Ozvi se na petr.grac@younie.cz
Myšlenka uspořádání amatérské soutěže studentských kapel vznikla už v roce 2012 a to díky spojení dvou majálesů, které pořádaly ostravské univerzity – VŠB-Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita. Ostrava tak dostala větší společný Majáles, který nabídl prostor známým umělcům hudební scény, ale také samotným studentským kapelám. K této příležitosti vznikla nová soutěž UniBand Contest (UBC), která nabídla možnost studentům dostat se na Majáles a zahrát tak před tisíci návštěvníky. Po úspěšných dvou ročnících došlo k rozšíření na celorepublikovou úroveň a studentské kapely tak bojovaly o prostor se ukázat nejen ve svém městě, ale po celé České republice. Soutěž se pořádala na devíti místech a těšila se velkému ohlasu jak ze strany kapel, tak i studentů. Dále probíhala do roku 2016, než došlo k realizačním problémům. Za tu dobu se soutěže zúčastnili kapely jako Ajdontker, Glad For Today, The Places.
V roce 2022 došlo k obnovení myšlenky a vznikly tři Band Contesty na městské úrovni pro majálesy – Majáles Ostrava, Majáles UTB Zlín a Studentský Majáles Brno. Po úspěchu v tomto roce se realizační tým rozhodl posunout celou soutěž zpátky na celorepublikovou úroveň a obnovit tak myšlenku původní soutěže UBC, která se v roce 2023 konala v šesti univerzitních městech. Pro rok 2024 organizátoři opět rozšiřují koncept a celá soutěž tak proběhne na sedmi místech po celé České republice. Na projektu spolupracuje tým studentských organizací působících na jednotlivých univerzitách.
Soutěž UBC si dává za hlavní cíl nabídnout studentským kapelám prostor a příležitost ukázat se široké veřejnosti. Kapely poté můžou rozvíjet svůj potenciál a získat zkušenosti, které mohou pomoct v jejich růstu. Projekt je postaven na spolupráci studentských organizací a spolků, kteří tak získávají zkušenosti v oblasti organizace akcí nebo marketingové komunikaci. Celý projekt je nekomerční a nebude nijak spojen s politickou aktivitou. Naopak si klade za cíl podpořit vysokoškolský život a vytvořit tak profesionální koncertní prostor v rámci univerzitních měst v České republice. Nechat hudebníky férově bojovat o své místo na hudební mapě Česka a za dohledu studentů i profesionálů je tak dostat z malého klubu, až na velký festival.